Hygiena děvčat

–novorozenecké období- může se objevit hlenovitý výtok, ev. i mírné krvácení z rodidel v důsledku působení mateřských hormonů, přítomnost výtoku od narození do 8 týdnů je fyziologickou záležitostí, nevyžaduje léčbu.
V novorozeneckém a dětském období je nutná důkladná péče o čistotu zevních rodidel. Při koupeli každý den šetrně oddalujeme od sebe/ rozhrnujeme/ stydké pysky a očistíme oblast poševního vchodu. K umytí zbytků stolice, moči a výměšků žlázek poševního vchodu používáme dětské neparfémované mýdlo a oplachujeme je proudící vodou.Takovýmto postupem dívce nemůžeme ublížit, naopak ji odmalička učíme správné technice hygieny. Hygienické ubrousky použijeme pouze v případě, kdy není možné umytí vodou. Někdy je vhodné po omytí i natřít stydké pysky Dermazulenem,ev. olivovým olejem . Tento postup je nejdůležitější prevencí slepení ev. srůstu malých stydkých pysků. Před častým koupáním upřednostňujeme sprchování, zásadně nepoužíváme různé pěny do koupele s výjimkou léčebných emulzí.

 

Hygiena chlapců

–u novorozenců je předkožka slepená s glans penis, prakticky kompletně ho překrývá, tento stav se nazývá konglutinace a je zcela normální. Předkožka tedy není přetažitelná a postupem času se spontánně uvolňuje zejména tvorbou mázku. Tento vývoj k úplnému volnému přetažení předkožky trvá různě dlouhou dobu a je individuální .Předčasné násilné nešetrné uvolnění předkožky je pro dítě bolestivé a rizikem je poranění předkožky s možným zjizvením a zúžením/ vznik jizevnaté fimozy. Ohledně doporučení péče o předkožku u chlapců panuje mezi rodiči i mezi lékaři velká nejednotnost až chaos a je nutné zdůraznit, že nelze doporučit univerzální postup všem.Jak bylo uvedeno výše je celý proces individuální, je třeba přihlédnout i k přání rodičů, zralosti dítěte zvládnout nepříjemné pocity až bolestivost bezprostředně po úplném přetažení atd.Od 2 let je některými urology doporučováno postupné opatrné  a jemné“ promnutí“ a  uvolňování předkožky s jejím následným omytím tekoucí vodou, někteří toto ani nedoporučují. Je nutno zdůraznit, že v případě, že se podaří předkožku přetáhnout,je nezbytné pravidelné každodenní mytí genitálu s přetažením předkožky, jinak hrozí opětné slepení.  U většiny chlapců se stav podaří vyřešit do 3-5 let,nejpozději však do puberty, nebo je dg.patologické zúžení předkožky -fimóza a je navržen další postup –konzervativní s použitím kortikoidních mastí  nebo při neúspěchu operační řešení.

Miminko Miminko Miminko