ECC/ Early childhood caries/-chronické,infekční onemocnění, na jehož vzniku se podílí řada faktorů-mikrobiální osídlení dutiny ústní/ přenos bakterie Streptococcus mutans z matky na dítě olizováním dudlíku, lžičky dítěte, líbáním na ústa/,malou odolností skloviny vůči kyselému prostředí krátce po prořezání a řada dietních chyb –podávání slazených nápojů,ovocných šťáv opakovaně v průběhu dne,nebo ještě hůře v noci, rovněž dlouhodobé kojení dítěte v noci /zejména po 12.měs/ a nedostatečná hygiena dutiny ústní. Zanedbání péče o dočasné zuby může způsobit dítěti řadu komplikací –lokálních –trvalé škody na stálém chrupu , vady skusu, poruchy výslovnosti,tak celkových-zažívací obtíže, bolest a zubní kaz může působit jako fokální infekce-tj. může způsobit celou řadu závažných onemocnění –zánět močových cest,zánět kloubů atd.

Prevence

1/čistit zoubky 2x denně, hned jak se začnou prořezávat/ prstovým, nákusným kartáčkem bez zubní pasty/,čímž odstraňujeme zubní plak a zbytky potravy

2/být si vědom, že olíznutím dudlíku, olizováním lžičky dítěte při krmení, kousáním ze stejného rohlíku apod. se bakterie vyvolávající kaz přenesou do úst dítěte, zde se trvale usídlí a povedou k poškození jeho zoubků kazem

3/nesmíme mikroorganismům zubního plaku dodávat jejich potravu/ cukr,škrob/-snažíme se snížit počet situací, kdy jsou zoubky dítěte v kontaktu s cukrem nebo moučnými jídly-nemlsat , nepodávat sladké nápoje ev. mléko před usnutím anebo během spánku, nekojit dítě během noci po 1.roce věku, dítě by mělo po 1roce věku pít z hrnečku, pozor na plastikové láhve s pitím na dosah celý den, nevhodné jsou granulované čaje, nápoje typu Kubík apod.

4/Od 1 roku lze v malém množství použít k čištění i dětskou zubní pastu a postupně celogumový, dětský kartáček uzpůsobený tak, aby nedošlo k poranění měkkých tkání dutiny ústní.

5/pravidelně navštěvovat zubního lékaře

Miminko Miminko Miminko